Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 20 Kwiecień 2019    |    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Projekty

Koncert dla Rzeczpospolitej

 

Nasze Stowarzyszenie również w tym roku pamiętało o Święcie Odzyskania Niepodległości. Nasza propozycja skierowana była do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do młodzieży i dzieci Szkoły Podstawowej w Strachówce. Zaprosiliśmy ich na koncert Piotra Kajetana Matczuka lidera Zespołu "Rozmowa z piramidami". Usłyszeliśmy utwory polskich wieszczów narodowych  epoki romantyzmu Norwida, Słowackiego, Mickiewicza, ale także wielkiego barda polskiej wolności Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Dziękujemy panu Piotrowi za obecność w Strachówce i (mimo napiętego kalendarza) i piękny koncert.

Więcej…

Vademecum 2017

Wyniki Powiatowego Konkursu Plastycznego "Norwid-chrześcijanin"

 

Zakończył się konkurs plastyczny „Norwid-chrześcijanin”  organizowany przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska w ramach projektu „Vademecum, czyli chodź za mną”. Wpłynęło 78 prac z kilkunastu szkół z terenu Powiatu Wołomińskiego.

Więcej…

Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida

 

XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” za nami. W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku mieszkańcy naszej gminy i zaproszeni goście zgromadzili się na Mszy Świętej w  kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Strachówce rozpoczynającej uroczystości nawiązujące do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku. W tym dniu z dworu Hilarii i Józefa Sobieskich w Strachówce Ludwika Ździeborska ich wnuczka i Jan Norwid wyruszyli do Sulejowa, aby tam  wobec miejscowego proboszcza ks. Jakuba Dosta ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Po ślubie nowożeńcy zamieszkali w Strachówce, gdzie urodzili się Ludwik i Paulina, starsze rodzeństwo czwartego, polskiego wieszcza Cypriana Norwid.

Więcej…

Vademecum 2016

Już po raz dwunasty mamy przyjemność zaprosić wszystkich Państwa odwiedzających tę stronę na "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida". To plenerowa impreza nawiązująca do historycznego wydarzenia ślubu Ludwiki i Jana Norwida rodziców czwartego wieszcza, który odbył się 25 kwietnia 1818 r. Z dworu Józefa i Hilarii Sobieskich w Strachówce weselny korowód z nowożeńcami wyruszył do kościoła w Sulejowie, gdzie odbyła się uroczystość zaślubin. Te wydarzenia odtwarzamy podczas "Vademecum". Bryczkami i wozami konnymi pojedziemy do Sulejowa, gdzie odbędzie się koncert arii miłosnych. Pokażemy szlacheckie zwyczaje ślubne; błogosławieństwo rodziców, oczepiny, przysięgę małżeńską, polonez szlachecki. A na koniec wszyscy bawić się będą na biesiadzie weselnej. Zapraszamy.

Urodziny Polski 2015 w Strachówce

Po raz szósty Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska i wójt gminy Strachówka Piotr Orzechowski zaprosiło mieszkańców gminy Strachówka na wspólne świętowanie 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej…

Urodziny Polski 2015

Zapraszamy wszystkie organizacje, instytucje, mieszkańców gminy Strachówka na gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości. W programie bardzo ciekawy, WYJĄTKOWY i niepowtarzalny koncert przygotowany przez Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości i Fundację Caecilianum w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Kultura dostępna".

Więcej…

Więcej artykułów…


Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: