Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 13 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Ida, Hermenegilda, Przemysław

100 Lat Niepodległej

W klimacie przedwojennej Warszawy - zakończenie projektu "100 Lat Niepodległej. Urodziny Polski"

"Co nam zostało z tych lat"

„Co nam zostało z tych lat” to tytuł finałowego przedstawienia, którym Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska  zakończyło obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W świetlicy Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce  nauczyciele i członkowie naszego stowarzyszenia na jeden wieczór wyczarowali klimat przedwojennej, warszawskiej kawiarni.  Przybyli goście z powiatu wołomińskiego i naszej gminy obejrzeli świetny program kabaretowy przygotowany przez Emilię Badurek i Iwonę Gajdę. Usłyszeli i wspólnie śpiewali z młodymi aktorami  piosenkę Hanny Ordonówny „Miłość Ci wszystko wybaczy”, szlagier z filmu Ada! To nie wypada!, piosenkę „Ach, śpij kochanie” Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo, czy „Ach, jak przyjemnie” Heleny Grossówny i Aleksandra Żabczyńskiego.  W czasie wieczoru  „panie” kelnerki (uczennice III klasy gimnazjum) podawały gościom  kawę, herbatę i ciastka. W powietrzu unosił się zapach palonych świec i atmosfera przedwojennej Adrii.

Więcej…

W przedwojennej kawiarni

Zapraszamy na podwieczorek do przedwojennej kawiarni na ciastko i herbatkę, na program artystyczny "Co nam zostało z tych lat".

Koncert "NIepodległej ballady i pieśni"

Dziękujemy za piękny koncert.

Wystawa "Łączy nas Niepodległa"

Bardzo ważną częścią, przygotowanych przez nasze stowarzyszenie, obchodów Odzyskania Niepodległości w gminie Strachówka i odsłonięcia tablicy poświęconej plut Józefowi Czerwińskiemu była wystawa „Łączy nas Niepodległa”. Składa się ona z trzynastu tablic, na których opowiedzieliśmy o ludziach z naszej gminy lub z nią związanych, którzy walką lub pracą wnieśli swój wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Znalazł się na nich Andrzej Król z Annopola syn niepiśmiennego gospodarza, którego ojciec na początku XX wieku wykształcił  na prawnika. Andrzej Król budował zręby finansów w II RP.  Jest także jego żona Maria Królowa nauczycielka, która otrzymała dyplom za walkę o szkołę polską. Jest ksiądz Hilary Jastak z wojennym epizodem w Strachówce oraz długoletni dyrektor szkoły w Strachówce, członek AK Stefan Kmieciński. Opowiedzieliśmy o plutonowym Józefie Czerwińskim i Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarności” Rolników Indywidualnych, który 3 maja 1981 roku w Strachówce założył młody student  z Legionowa, dziś mieszkaniec Annopola Józef Kapaon.  To były kamienie pod podwaliny wolnej, niepodległej Polski, bez których nie moglibyśmy świętować 1 listopada 2018 r. stulecia jej odrodzenia.

Więcej…

Więcej artykułów…


Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: