Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 15 Czerwiec 2021    |    Imieniny obchodzą: Jolanta, Wiola, Wit

Wystawa "Łączy nas Niepodległa"

Bardzo ważną częścią, przygotowanych przez nasze stowarzyszenie, obchodów Odzyskania Niepodległości w gminie Strachówka i odsłonięcia tablicy poświęconej plut Józefowi Czerwińskiemu była wystawa „Łączy nas Niepodległa”. Składa się ona z trzynastu tablic, na których opowiedzieliśmy o ludziach z naszej gminy lub z nią związanych, którzy walką lub pracą wnieśli swój wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Znalazł się na nich Andrzej Król z Annopola syn niepiśmiennego gospodarza, którego ojciec na początku XX wieku wykształcił  na prawnika. Andrzej Król budował zręby finansów w II RP.  Jest także jego żona Maria Królowa nauczycielka, która otrzymała dyplom za walkę o szkołę polską. Jest ksiądz Hilary Jastak z wojennym epizodem w Strachówce oraz długoletni dyrektor szkoły w Strachówce, członek AK Stefan Kmieciński. Opowiedzieliśmy o plutonowym Józefie Czerwińskim i Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarności” Rolników Indywidualnych, który 3 maja 1981 roku w Strachówce założył młody student  z Legionowa, dziś mieszkaniec Annopola Józef Kapaon.  To były kamienie pod podwaliny wolnej, niepodległej Polski, bez których nie moglibyśmy świętować 1 listopada 2018 r. stulecia jej odrodzenia.

Wystawa jest częścią projektu „Łączy nas Niepodległa” w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego realizatorem jest Polska Akademia Filantropii. Autorką wystawy jest Grażyna Kapaon.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: