Rodzinę Norwidów, Cypriana Norwida i jego poezję przywołał w kazaniu ksiądz Jan , który podkreślił również wagę i znaczenie „Vademecum” nie tylko dla społeczności lokalnej.W tej intencji modliliśmy się modlitwą powszechną Kościoła.
Komentarz na procesję z darami
Komentarz na procesję z darami
Bóg jest łagodny i miłosierny,
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Bóg jest dobry dla wszystkich,
a Jego miłosierdzie jest nad wszystkim.
Niech Cię wielbią Boże, wszystkie Twoje dzieła
także te, które czynisz między nami.
Niech Cię błogosławią wszyscy Twoi święci i Poeci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
Niech głoszą Twoją potęgę i miłosierdzie.
Obyśmy i my chcieli czynić wszystko nowe
i umieli przebaczać sobie
i kochać wszystkich tak jak TY.
Po Eucharystii młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej rozpoczęła rekonstrukcję szlacheckich zwyczajów ślubnych. Zebrani usłyszeli i zobaczyli starania Jana Norwida o rękę panny Ludwiki, przemowy swatów i zaręczyny. Następnie orszak weselny pod przewodem ułanów z I Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wyruszył do Sulejowa. Po drodze korowód trzykrotnie zatrzymywał się przed weselnymi bramkami zrobionymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. Goście mimo chłodu i przenikliwego wiatru z bryczek i wozów konnych podziwiali zieleń pól, bociany, przydrożne kapliczki i krzyże, ziemię Cypriana Norwida i jego rodziców. W progach sulejowskiego kościoła p.w. Trójcy Świętej przybyłych powitał proboszcz ks. Józef Rutkowski. Młodzież pokazała uroczystość zaślubin. Rozbrzmiały dźwięki muzyki Fryderyka Chopina i miłosne arie z epoki wieszczów w wykonaniu Barbary Żarnowieckiej, Wiktora Brzuchacza i Łukasza Wrońskiego. Wracając do Strachówki korowód zatrzymał się przy miejscowym cmentarzu. Para młoda w otoczeniu szlachty złożyła kwiaty na grobie księdza Jakuba Dosta, który przez pięćdziesiąt lat od 1790 – 1840 był proboszczem w Sulejowie. Kolejne elementy szlacheckich zaślubin odbyły się w Strachówce. Było przywitanie chlebem i solą Ludwiki i Jana Norwidów przez dziadka Józefa Sobieskiego, miecznika liwskiego i babcię Hilarię. Następnie obrzęd oczepin panny młodej, czyli zdjęcie wianka i założenie czepka, który nosiły mężatki. Biesiada weselna rozpoczęła się pięknym polonezem w wykonaniu młodzieży i występem pań z KGW. Nie zabrakło na niej również ostatniego elementu, weselnego korowaja, który dzisiaj zastąpiony został tortem.
W przygotowaniu tej uroczystości wzięło udział wiele osób i organizacji. Serdecznie dziękujemy paniom z KGW w Strachówce, Równego, Jadwisina, nauczycielom i pracownikom oraz Radzie Rodziców Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce, Stowarzyszeniu „Niesiemy Pomoc, Dajemy Radość z Rozalina, księdzu Mieczysławowi Jerzakowi, Józefowi Rutkowskiemu, pracownikom Urzędu Gminy za pomoc w organizacji XII „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”.
Imprezę współfinansowało Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Gmina Strachówka