Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 21 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Vademecum 2012

"Vademecum"-  to znaczy pójdź za mną

29 kwietnia odbyła się  impreza plenerowa „Vademecum 2012 – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Nawiązuje ona do historycznego wydarzenia, ślubu Ludwiki Ździeborskiej i Jana Norwida, który odbył się 25 kwietnia w 1818 roku w kościele w Sulejowie. Organizowaliśmy to wydarzenie już po raz ósmy.

W tym roku, w przygotowania, włączyli się również wójtowie gminy Strachówka i Jadów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świetą w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Strachówce. Uczniowie klasy VI Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej zaprezentowali program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Iwony Gajdy, oparty na wierszach Cypriana Norwida. Po mszy spod kościoła w Strachówce wyruszył korowód weselny prowadzony przez „konną szlachtę”. Na bryczkach i wozach jechali zaproszeni goście i mieszkańcy. W drodze do Sulejowa korowód zatrzymał się przy cmentarzu parafi Sulejów, aby złożyć kwiaty na grobie księdza Jakuba Dosta, przyjaciela rodziny Sobieskich i Norwidów. Ksiądz Dost udzielał ślubu Państwu Norwidom.

W kościele św Trójcy w Sulejowie odbył się przepiękny koncert. Mieszkańcy obu gmin mogli wysłuchać utworów instrumentalnych Johana Straussa, Georga Bizeta, Georga Gershwina w wykonaniu kwartetu klarnetowego „Scherzo” i min. duetu z operetki „Księżniczka Czardasza” Imre Kalmana, czy „Usta milczą dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” Franza Lehara w wykonaniu Barbary Żarnowieckiej (sopran) i Piotra Rafałko (tenor).

W Sulejowie do weselnego korowodu dołączyła bryczka i wóz konny z gośćmi z Jadowa i Urli. Wszyscy udali się w drogę powrotną do Strachówki na weselną biesiadę. Gospodarze uroczystości pani Grażyna Kapaon prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, pan Krzysztof Kalinowski członek Stowarzyszenia, wójt gminy Strachówka pan Piotr Orzechowski i wójt gminy Jadów pan Dariusz Kokoszka przywitali gości. W imieniu starosty powiatu wołomińskiego pana Piotra Uścińskiego głos zabrała przewodnicząca Komisji Kultury Rady Powiatu pani Małgorzata Łoń.

Jak na taką uroczystość przystało, nie zbrakło także weselnych zwyczajów i obrzędów. Obejrzeliśmy je w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Strachówce. Z programem wystąpiło również Koło Gospodyń Wiejskich z Równego. Kilka piosenek zaśpiewał kabaret z Urli. Po placu przyszkolnym przechadzali się szlachcice z Grupy Artystycznej „Rekonstrukto”, którzy pojedynkowali się na szable i rapiery, zakuwali niesforną gawieć w dyby i oddawali pod sąd miejscowe „czarownice”, ku radości zgromadzonej dzieciarni. Salwą honorową z armaty wiwatowali na cześć wszystkich biesiadników.

Do późnych godzin wieczornych goście z całego powiatu bawili się przy muzyce Duetu „Gama” zajadając się lokalnymi pierogami, kartaczami, racuchami i innymi smakołykami przygotowanymi przez gospodynie z Rozalina, Zofinina, Równego i Strachówki. Rada Rodziców zapraszała na ciasto i kawę, a nauczyciele Zespołu Szkół na przysmaki najmłodszych, na frytki i gofry.

Impreza mogła się odbyć dzięki środkom finansowym Starostwa Powiatu Wołomińskigo, Gminy Strachówka i Jadów. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: