Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 30 Listopad 2022    |    Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Rajd rowerowy Doliną Liwca

W dniach 24-25 lipca 2012 roku odbył się drugi z kolei kilkudniowy rajd organizowany przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska i Sadowieński Klub Rowerowy w ramach projektu "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Mazowsze. Tak” sfinansowanego ze środków Starostwa Powiatu Wołomińskiego.

Uczestnikiem wyprawy mógł być każdy kto potrafi utrzymać się na rowerze. Nie trzeba było mieć roweru - klub zapewniał rowery dla pierwszych 30 osób. - takie słowa znalazły się w treści sms i powiadomień na fb. Zgłosiło się 25 osób. Pogoda dopisała. We wtorek było ponad 28 stopni. Pierwszym głównym punktem na trasie był Węgrów. Droga wiodła przez Stoczek, gdzie na miejscowym skwerze był czas na odpoczynek. Dalej w stronę Starej Wsi, gdzie peleton minął letnią posiadłość znanej aktorki Małgorzaty Foremniak. Zwiedzanie pałacu w Starej Wsi i kilka słów na temat jego historii, przywracania jego świetności przez NBP.

W Węgrowie na rynku uczestnicy zrobili kilka kółek wokół fontanny, pomoczyli nogi i ręce.

O godzinie 13 rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Mniejszej w Węgrowie fresek: Sąd Ostateczny, Taniec ze Śmiercią i inne. Na ławce wydrapane nazwisko i datę wykonane przez żołnierza napoleońskiego 200 lat temu, a w zakrystii zwierciadło mistrza Twardowskiego. Unikat na skalę światową.

Następnym punktem programu było szukanie odpowiedzi na pytanie skąd się wzięli w Węgrowie Szkoci i to 400 lat temu? Na cmentarzu ewangelickim rowerzyści wsłuchali się w krótką historię cmentarza i obejrzeli zabytkowe nagrobki. Po czym wszyscy udali się na dłuższy odpoczynek nad zalew węgrowski, w cieniu drzew, połączony z moczeniem nóg i chlapaniem się wodą.Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: