Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 21 Wrzesień 2021    |    Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Spotkanie samorządów szkolnych w 195 rocznicę urodzin Cypriana Norwida

To był bardzo ciekawy dzień. W Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej spotkały się samorządy gimnazjów z Jadowa, Słupna, Stanisławowa i Strachówki. Na 195 rocznicę urodzin Cypriana Norwida  młodzież zaprosiło Stowarzyszenie Rzeczpospolitej Norwidowskiej i gospodarze miejsca, samorząd Gimnazjum w Strachówce. To pierwsze działanie w partnerskim projekcie „Wędrujący Norwid” w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Moja i Twoja historia”

 

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia, krótkiej prezentacji i filmu promującego Rzeczpospolitą Norwidowską, gminę Strachówkę i powiat wołomiński przygotowanego przez nasze stowarzyszenie na Światowe Dni Młodzieży. Następnie wyruszyliśmy do Pałacu w Chrzęsnem. Przywitała nas tam przemiła pani Anna, kustosz miejsca. Młodzież obejrzała wystawę „Czas na Norwida”, której autorem jest   Fundacja Mouiseum. Wszystkim bardzo podobał się hologram. Ze spotkania w Chrzęsnem wynieśliśmy nie tylko bardzo dobre wrażenia, ale także zapowiedź dalszych, wspólnych działań.

Po powrocie do Strachówki, po smacznym posiłku młodzież przemierzała ścieżkę dydaktyczną o Norwidzie i Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Starała się zapamiętać jak najwięcej, ponieważ za chwilę w mieszanych parach gospodarze - goście rozwiązywali quiz „Interaktywna podróż z Cyprianem Norwidem”,  efekt ubiegłorocznego projektu „Moja i Twoja historia”. Dwie pary, którym udało się zdobyć najwięcej punktów dostały symboliczne nagrody, a wszyscy uczestnicy spotkania czekolady. Urodziny Norwida nie mogły odbyć się bez jego poezji. Zuzia z gimnazjum w Stanisławowie pięknie recytowała fragment o sztuce z „Promethidiona”. Kulminacyjnym momentem był oczywiście urodzinowy tort. W ciągu czterogodzinnego spotkania młodzież zdążyła się poznać, zaprzyjaźnić, czego dowodem jest świetny, wspólny pomysł, o którym zapewne wkrótce napiszemy.

Dziękujemy  paniom nauczycielkom opiekunkom samorządów. Dziękujemy  paniom z kuchni i nauczycielom Zespołu Szkół w Strachówce (szczególnie pani Renacie i Marioli) za współpracę.

ZapiszZrealizowane projekty

Warto przeczytać: