Udostępnij na Facebook
Dzisiaj jest: 21 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Warsztaty o ślubnych zwyczajach szlacheckich część pierwsza

 

Pani Bożenka i Jadzia malują ręcznik obrzędowy pod "Chleb norwidowski"

na "Vademecum - w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida"

W  Bielsku Podlaskim odbyła się 7 marca 2015 r. pierwsza część warsztatów o szlacheckich zwyczajach ślubnych.  W gościnnych progach filii Muzeum Podlaskiego przyjęła nas pani dyrektor Alina Dębowska. Ala oprowadziła nas po muzeum, pokazała, jedyną w Polsce, wystawę ręcznika  obrzędowego. Opowiedziała historię jej powstania i rolę ręcznika podczas uroczystości zaślubin.

Zaprosiła nas  do  malowania toreb  w tradycyjne, lokalne,  ludowe motywy.  Panie wybrały sobie wzory i z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. W sali zrobiło się kolorowo i bardzo sympatycznie. Powstał również ręcznik obrzędowy (malowały go pani Bożenka i Jadzia), na którym położymy „Chleb norwidowski” podczas uroczystości „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”.  Praca tak pochłonęła wszystkich, że zabrakło czasu na prezentację o obrzędach ślubnych. Od niej rozpoczniemy kolejne warsztatowe spotkanie. Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali pocztówkami, folderami, publikacjami z projektów i działań realizowanych przez Muzeum i Stowarzyszenie  Fundusz Lokalny na rzecz Rozwoju Społecznego z Widowa, które wspiera jego działalność.

 

Jesteśmy przekonani, że wyjazd był bardzo interesujący i  inspirujący.  Pan Lucjan od razu chciał zabrać wystawę ręcznika, żeby pokazać ją w naszej i okolicznych gminach.

Otrzymaliśmy również podpowiedzi na temat  publikacji dotyczących obrzędów ślubnych m.in. „Staropolskie szlacheckie  oracje weselne” Małgorzaty Trębskiej.



Zrealizowane projekty

Warto przeczytać: