Na zdjęciu Andrzej i Maria Królowie w środku ks. Jan Michałowicz
(pierwszy proboszcz parafii pw Wniebowzięcia NMP w Strachówce)
Odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Rodzinne spotkania przy kominku” . Zaplanowaliśmy je jako bardzo ważny element w projekcie „Moja i Twoja historia” , który realizujemy w programie Lokalne Partnerstwa Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem spotkań są zwykłe sąsiedzkie rozmowy przy herbacie, podczas których odkrywamy i dzielimy się pięknem i bogactwem historii naszych rodzin zapisanych w starych dokumentach, zdjęciach, wspomnieniach. Chcemy je zebrać i opisać wplatając w dzieje naszej gminy. Spotkania nawiązują i wypływają z motywu przewodniego projektu jakim jest oczywiście historia rodziny Józefa I Hilarii Sobieskich, którzy mieszkali w Strachówce na początku XIX wieku oraz Jana i Ludwiki Norwidów rodziców Cypriana Norwida.
Pierwsze spotkanie odbyło się w ogrodzie w ponad stuletnim domu Grażyny i Józefa Kapoan w Annopolu. Rozpoczęliśmy od dziesiątki różańca przy 104 -letniej figurze Matki Bożej Annopolskiej. Wysłuchaliśmy opowieści sięgających drugiej połowy XIX wieku. Historii rodziny Andrzeja Króla i jego żony Marii z domu Jackowskiej. O tym, że Andrzej pochodził z chłopskiej rodziny z Annopola, miał trzech braci i trzy siostry. Był prawnikiem , jeden z jego braci był księdzem ,drugi inżynierem, trzeci został na gospodarstwie. Siostry wyszły za mąż Olesia poszła za mężem do Myszadeł, Julcia do Bielan, Zosia do Starowoli. Próbowaliśmy z pomocą Ani Gołoś kierownik gminnej biblioteki publicznej rozszyfrować powiązania i dalsze nitki pokrewieństwa.
W ogrodzie Andrzej i Maria wybudowali dom, który od początku XX wieku stał się miejscem spotkań całej rodziny i przyjaciół. Gospodarze Maria i Andrzej Królowie byli ludźmi niezwykle gościnnymi, o wielkim, szczerym sercu. W autobiografii prof Aleksandra Jackowskiego "Na skróty", chrześniaka Andrzeja Króla, czytamy "Dobry był z niego pan. Królem był przecież. Dał dwadzieścia siedem sosen na budowę kościoła w Strachówce". Widzieliśmy zaproszenie z dnia 8 sierpnia 1948 r. od pierwszego proboszcza parafii Strachówka ks. Jana Michałowicza i komitetu budowy kaplicy dla Andrzeja i Marii na uroczystości odpustowe w Strachówce. To tylko jeden z wielu wątków rodzinnych opowieści przy kominku. Będziemy je kontynuować w kolejnych miejscach, wsiach, świetlicach. W czasie ciekawej rozmowy pojawiły się również nowe pomysły, które wzbogacają nasz projekt.
Organizatorem spotkań jest pani Ania Gołoś kierownik gminnej biblioteki publicznej w Strachówce nasz partner w projekcie „Moja i Twoja historia” realizowanym w programie Lokalne Partnerstwa Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Zdjęcia archiwalne są własnością pana Józefa Kapaon. Zastrzega prawo własności zdjęć, pobieranie i wykorzystywanie tylko za jego zgodą i wiedzą.